Annons

Annons

Annons

Skidfesten i Sollefteå

I helgen avgörs allt – de har chansen att vinna nationscupen i längd

Med en tävlingshelg kvar är det upplagt för dramatik i de nationella cuperna i längdskidor.

Här är totalställningarna i samtliga åldersklasser inför helgens tävlingar, som livesänds på sajten för dig som är, eller blir, prenumerant.

Text: 

Karl Johan Westberg och Lovisa Modig leder totalen i Smart Energy Cup inför helgens avslutning. Bild: Maxim Thore / BILDBYRÅN, Simon Hastegård / BILDBYRÅN

Annons

Smart energy cup

Topp 10 dam

1. Lovisa Modig, Falun Borlänge SK – 345 poäng

2. Sofia Henriksson, Piteå Elit SK – 291p

3. Maria Nordström, Borås SK – 288p

4. Ingrid Hallquist, Åsarna IK – 259p

5. Lisa Vinsa, Piteå Elit SK – 250p

6. Jenny Solin, Sollefteå Skidor IF – 247p

7. Moa Lundgren, Åsarna IK – 186p

8. Emma Björklund, IFK Mora SK – 184p

9. Frida Hallquist, Åsarna IK – 152p

10. Jonna Sundling, Piteå Elit SK – 150p

Topp 10 herr

1. Karl-Johan Westberg, Borås SK – 280 poäng

2. Gustav Eriksson, IFK Mora SK – 228p

3. Jonas Eriksson, IFK Mora SK – 215p

4. Simon Andersson, Falun Borlänge SK – 204p

5. Erik Silfver, IFK Umeå – 200p

6. Emil Danielsson, Högbo GIF – 181p

7. Markus Ruus, Åsarna IK – 164p

Annons

8. Björn Sandström, Piteå Elit SK – 161p

9. Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK – 160p

10. Johan Ekberg, Nacka Värmdö SK – 159p

Annons

Edvin Anger och Tove Ericsson leder äldsta juniorklasserna i Bauhaus cup inför helgens avslutning. Bild: Maxim Thore / BILDBYRÅN, Mathias Bergeld / BILDBYRÅN

Bauhaus cup

D 19-20

1. Tove Ericsson, Hudiksvalls IF – 268 poäng

2. Hanna Lundberg, Luleå Gjutarens IF – 227p

3. Lisa Ingesson, Strömnäs GIF Skidklubb – 219p

4. Märta Rosenberg, Duveds IF – 193p

5. Ida Nilsson, Bergeforsens SK – 157p

6. Flisa Ravald, Ås IF – 149p

7. Therese Patomella, Gellivare Skidallians IK – 132p

8. Tove Karlsson, Täby IS SK – 131p

9. Lisa Eriksson, Strömnäs GIF Skidklubb – 129p

10. Saga Fältenhag, Högbo GIF – 121p

H 19-20

1. Edvin Anger, Åsarna IK – 289 poäng

2. Jens Junes, IFK Umeå – 189p

3. Måns Skoglund, Täby IS SK – 188p

4. Sander Krouwel, Stora Tuna IK SK – 182p

5. Malte Jutterdal, Vreta Skid o MK – 158p

6. David Lantto, Gellivare Skidallians IK – 155p

7. Theo Mattei, Kiruna Skidor – 152p

8. Albin Augustsson, IFK Mora SK – 137p

9. Erik Larsson, IFK Mora SK – 126p

10. Olle Andersson, Ulricehamns IF – 121p

D 17-18

1. Erica Lavén, Täby IS SK – 257 poäng

2. Elin Näslund, Vårby IK – 253p

3. Malin Oskarsson, IFK Mora SK – 218p

4. Alva Isaksson, Sävast Ski Team IF – 212p

5. Alva Nilsson, Bergeforsens SK – 163p

Annons

6. Alva Svahn, Östersunds SK – 162p

7. Jonna Persson Kjellgren, Järpens SK – 153p

Annons

8. Mira Göransson, Äspereds IF – 151p

9. Ida Rosjö, IF Hallby SOK – 150p

10. Maja Axelsson, OK Landehof – 144p

H 17-18

1. Elias Danielsson, Högbo GIF – 293 poäng

2. Erik Bergström, Rehns BK – 212p

3. Anton Grahn, IFK Mora SK – 200p

4. Bosse Lövgren, Falu IK Skidklubb – 196p

5. Jonatan Lindberg, IFK Mora SK – 177p

6. Viking Olsson, Hägglunds Ski Team SK – 165p

7. Hugo Nilsson, Hudiksvalls IF – 147p

8. Viktor Norberg, Falu IK Skidklubb – 126p

9. Melker Hendén, Ulricehamns IF – 110p

10. Arvid Törnblom, IFK Umeå – 98p

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan